Енергетска ефикасност данас је у свeту препозната као најснажнији и трошковно најделотворнији начин постизања циљева одрживог развоја. За разлику од већине мера за смањивање загађивања околине, рационално коришћење енергије, односно трошење мање енергије за исту намену (грејање, погон електричних уређаја и возила) има своју економску димензију.
Енергетска ефикасност подразумева низ мера које предузимамо у циљу смањења потрошње енергије, а које при томе не нарушавају услове рада и живота.
Побољшање енергетске ефикасности значи избегавање губитака енергије без нарушавања конфора, стандарда живота или економске активности и мoже се реализовати како у области производње тако и потрошње енергије.
Како грађани нису довољно обавештени о свим мерама које је потребно спровести да би се остварило значајније смањење потрошње енергије, још увек је могуће урадити доста у области образовања и побољшања њихове информисаности.
Може се рећи да је енергетска ефикасност првенствено ствар свести људи и њихове воље за променом устаљених навика према енергетски ефикасним решењима, суштински то је ствар комплексних техничких решења.
Иако је наша економска моћ знатно мања од земаља ЕУ и САД где постоји далеко изграђенија свест о потреби за енергетком ефикасношћу и значају коришћења обновљивих извора енергије, то нас не ослобађа обавезе да и ми размишљамо и чинимо што више можемо по истим питањима.
Разлози за енергетску ефикасност
Заштита околине
Побољшана ефикасност употребе енергије резултираће њеном смањеном потрошњом, што води и смањењу производње енергије. Може се рећи да сваки кw/h енергије који не потрошимо значи одређену количину штетних гасова који нису испуштени у атмосферу. Према томе, ефикасном употребом енергије подиже се квалитет животне средине а тиме се доприноси глобалној борби за сузбијање климатских промена.
Економска ефикасност
Енергија није бесплатна, на њу се троши део кућног (или пословног) буџета
– сваки месец долазе рачуни за електричну енергију, природни гас, топлотну
енергију, воду. Када се томе додају и трошкови горива за возила, месечни износ може бити веома значајан. Јасно је да смањена потрошња енергије услед њене ефикасносније употребе, доноси и пропорционалне новчане уштеде, смањења рачуна, смањења трошкова производње, повећања конкурентности.
Мере енергетске ефикасности
Када је реч о мерама, под енергетском ефикасношћу подразумевају се мере које се примењују у циљу смањења потрошње енергије. Без обзира да ли је реч о техничким или нетехничким мерама, о променама у понашању, свакако све мере подразумевају исти, или чак виши ниво комфора и стандарда.
Најчешће мере које се предузимају у циљу смањења губитка енергије и повећања енергетске ефикасности су:
– замена необновљивих енергената обновљивим
– замена енергетски неефикасних потрошача ефикасним
– изолација простора који се греје или хлади
– замена дотрајале столарије у просторима који се греју или хладе
– уградња мерних и регулационих уређаја за потрошаче енергије
– увођење тарифних система од стране дистрибутера који ће подстицати штедњу енергије и сл.
– контрола уласка сунчеве светлости и топлоте у простор.
Правни оквир за енергетску ефикасност у ЕУ
Све европске државе без изузетка определиле су се да у своје стратегије енергетског развоја и заштите околине уграде планове за побољшање фикасности потрошње енергије и употребу обновљивих извора енергије и да имплементирају законодавни оквир у коме ће ти планови бити остварени.
Сама Европска унија се у низу докумената стратешки определила за побољшање енергетске ефикасности.
Подручје енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије у Европској унији уређује се низом директива, које покривају следећа кључна подручја:
– производња електричне енергије из обновљивих извора
– когенерација (истовремена производња топлотне и електричне енергије у јединственом процесу)
– означавање енергетске ефикасности кућних уређаја
– екодизајн уређаја који користе енергију
– енергетска ефикасност у грађевинарству
– ефикасност крајње потрошње енергије и енергетске услуге.
Правна регулатива за за енергетску ефикасност