Urbani razvoj kroz kulturne aktivnosti i međusektorsku saradnju u Evropi – „Akteri urbane promene“
Program pod nazivom “Akteri urbane promene”, ima za cilj ostvarivanje održivog i participativnog urbanog razvoja, kroz kulturne aktivnosti i korišćenje posebnih potencijala kulture, kao faktora koji pokreću i omogućavaju pozitivne promene. To se sprovodi putem ojačavanja kompetencija za međusektorsku saradnju među akterima iz kulturnog, javnog i privatnog sektora.
“Akteri urbane promene” je program koji je izradio Robert Boš Stiftung. Nakon dve faze programa (realizovane u periodu od 2013. do 2015.g. i od 2015. do 2017.g.), treća runda programa održaće se od jeseni 2017. do leta 2019. godine.
Ukupna finansijska podrška iznosi 13.000 evra, i to za:
- grantove za implementaciju lokalnog projekta (do 5.000 evra);
- ekspertsku podršku (do 5.000 evra);
- grantove za mobilnost, tj. finansijsku podršku za praćenje stažiranja u drugim gradovima u mreži (do 3.000 evra).
Dodatno, biće nadoknađeni svi putni troškovi i troškovi smeštaja, vezani za međunarodne seminare. Ova finansijska podrška je ugrađena u međunarodne aktivnosti, i uključuje učešće u pet međunarodnih akademskih sastanaka „Aktera urbane promene“ (svaki traje 4 do 5 dana).
Rok za predaju predloga projekata je 22. septembar 2017. godine.
Za 18 meseci, grupe od po tri aktera (po jednog iz kulturnog, javnog i privatnog sektora), formiraju lokalne međusektorske timove za implementaciju inovativnog projekta u svom gradu. Na lokalnom nivou, timovi dobijaju lokalne grantove i individualnu podršku za svoje projekte kroz prilagođene alate eksperata kao što su treniranje, savetovanje i analiza procesa.
Tokom međunarodnih akademskih sastanaka „Aktera urbane promene“, napredni trening koristi se za teme kao što su upravljanje projektom i procesom, kao i upravljanje tranzicijom, građanska participacija ili dizajn i implementacija međusektorske kolaboracije. Praćanje stažiranja u gradovima drugih učesnika omogućava razmenu iskustva i uzajamno učenje, i pomaže u širenju perspektive od lokalnog ka međunarodnom nivou. Kroz proces, učesnici dobijaju praktičnu podršku za pitanja vezana za projekte i formalna pitanja iz programskog upravljanja.
Program “Akteri urbane promene’’ je dizajniran kako bi ojačao veštine i praktično iskustvo učesnika, i podstakao razmenu znanja na polju međusektorske saradnje i participaciju urbanog razvoja. Namenjen je pojedincima koji:
- rade u kulturnom, javnom ili privatnom sektoru
- apliciraju kao lokalni tim sa zajedničkim predlogom projekta za svoj grad
- su jako motivisani za razvoj sopstvenih veština u međusektorskoj saradnji i participaciji urbanog razvoja
- su zainteresovani za međunarodnu razmenu i umrežavanje
- imaju ambicije da se uključe u rad na lokalnom projektu, kao i međunarodnim elementima programa
- imaju dobro znanje engleskog jezika
- imaju sedište u jednoj od 47 država članica Saveta Evrope.
Lokalni projekti moraju da reše određeni aspekt urbanog razvoja ili razvoja zajednice unutar njihovog grada (npr. socijalnu inkluziju i kulturne razlike, pristupačno stanovanje, ekološku pravdu, odgovorno korišćenje resursa).
Mora biti značajno za razvoj grada, inovativno na lokalnom nivou i mora uključivati lokalnu zajednicu.
Detaljne informacije o ovom konkursu na: http://www.bosch-stiftung.de/content/language2/html/47964.asp